Kwas hialuronowy

Wypełniacze FAQ: Niski poziom wypełniaczy skórnych

Marek Lipski

Zgaduję, że wszyscy słyszeliście o wypełniaczach (czyli wypełniaczach skórnych i wypełniaczach tkanek miękkich) co najmniej raz wcześniej - są to przecież popularne zabiegi, gdy zaczynają się wkradać oznaki starzenia. Jeśli jednak zastanawiasz się nad zastosowaniem wypełniaczy skórnych, ważne jest, abyś był jak najlepiej poinformowany o tym wcześniej! Tak więc, oto wszystkie pytania dotyczące najczęściej zadawanych pytań dotyczących wypełniaczy.

Q. Czym są wypełniacze?

Wypełniacze to zastrzyki przeciwstarzeniowe, które zawierają żelową substancję, najczęściej kwas hialuronowy, który może nadać skórze odmłodzony wygląd. Po wstrzyknięciu w skórę, wypełniacze skórne dosłownie "wypełniają" linie i zmarszczki, zwiększają objętość pustych, zapadniętych obszarów twarzy oraz określają i kształtują rysy twarzy.

Q. Gdzie można stosować wypełniacze?

Wypełniacze skórne stosuje się do leczenia linii statycznych (które pozostają na twarzy nawet wtedy, gdy jest ona zrelaksowana) oraz do modelowania konturów twarzy. Obszary zabiegowe obejmują:

  • Korytałzowe (worki na oczy)
  • Nos(płynna rinoplastyka nosa)
  • Policzki
  • Linie marionetek (sięgające od kącików ust do podbródka)
  • Fałdy nosowo-wargowe (linie po obu stronach nosa)
  • Usta
  • Podbródek i linia szczęki
  • Plecy dłoni
  • Szyja

Linie dynamiczne (które znikają, gdy twarz jest bez wyrazu), najlepiej jednak leczyć Botoxem.

Q. Jak działają wypełniacze skórne?

Kiedy wypełniacz jest wstrzykiwany w skórę, wygładza drobne linie i zmarszczki oraz wypycha obszary, które utraciły objętość. Zasadniczo, wypełniacze skórne działają w miejsce zmniejszonej zawartości tłuszczu, kolagenu i elastyny.

Kwas hialuronowy (najczęstsza substancja wypełniająca) jest doskonałym środkiem wstrzykującym, ponieważ przyciąga i zatrzymuje dużą ilość wody - woda ta pomaga następnie stworzyć pulchny efekt pod skórą.

Q. Jakie są zalety wypełniaczy?

Jedną z największych zalet wypełniaczy jest odmładzanie skóry - linie i zmarszczki mogą być wypełnione, a twarz może być rzeźbiona z niewielką pomocą wypełniaczy skórnych. Istnieje nawet zabieg nazywany płynnym liftingu twarzy, który wykorzystuje wypełniacze do nadania twarzy jędrniejszego, młodzieńczego wyglądu jako alternatywę dla chirurgicznego liftingu twarzy.

Zastrzyki z wypełniaczami skórnymi mogą być również stosowane do zmiany i określenia rysów twarzy, takich jak nos, broda i linia szczęki, a także do leczenia blizn potrądzikowych.

Q. Z czego wykonane są wypełniacze?

Najpopularniejsze rodzaje wypełniaczy skórnych są wykonane z kwasu hialuronowego, w tym z popularnych marek Juvéderm i Restylane. Kwas hialuronowy jest często preferowany w stosunku do innych substancji wypełniających, ponieważ może być rozpuszczony (za pomocą enzymu zwanego hialuronidazą), jeśli cokolwiek pójdzie nie tak z zabiegiem lub jeśli klientowi nie spodobają się jego wyniki.

Kolejną zaletą kwasu hialuronowego jest to, że jest to naturalnie występująca w skórze cząsteczka, co oznacza, że jest to bezpieczny materiał, który jest dobrze przyjmowany przez organizm.

Q. Jak długo trwa leczenie wypełniaczem?

Czas zabiegu zależy od miejsca wstrzyknięcia i tego, ile wypełniacza jest potrzebne. Na ogół jednak zabiegi z użyciem wypełniacza skórnego są szybkie, zajmują mniej niż 15 minut. W przypadku bardziej intensywnych zabiegów wypełniających - jak np. płynny lifting twarzy - zabieg może trwać około 30 minut do godziny.

W przypadku stosowania znieczulającego kremu, przed rozpoczęciem zabiegu należy odczekać około 20 minut na jego wprowadzenie.

Q. Czy są jakieś efekty uboczne stosowania wypełniaczy?

Efekty uboczne działania wypełniaczy skórnych są dość minimalne i zazwyczaj znikają wkrótce po zabiegu - zwykle trwają kilka dni. Należą do nich takie objawy jak obrzęk, zaczerwienienie i niewielkie krwawienie w pobliżu miejsc wstrzyknięcia. Mogą wystąpić również zasinienia, ale zastosowanie kremu z arniki w tym miejscu może pomóc w utrzymaniu tego stanu.

Jeśli któryś z tych objawów utrzymuje się, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Q. Jaki jest czas rekonwalescencji wypełniaczy?

Po zakończeniu leczenia wypełniaczy nie ma przestojów, więc będziesz mógł wznowić swoje plany jak zwykle. A wszelkie efekty uboczne, które napotkasz, powinny ustąpić w ciągu kilku dni po zakończeniu leczenia.

Ale możesz chcieć wyczyścić swój kalendarz ważnych wydarzeń, aż do momentu, gdy znikną wszelkie oznaki zaczerwienienia, obrzęku i siniaków.

Q. Czy wypełniacze skórne są bolesne?

Twój lekarz prawdopodobnie nałoży na miejsce docelowe miejscowo znieczulający krem, aby pomóc w jak największym zmniejszeniu bólu. Wiele nowoczesnych wypełniaczy zawiera również lidokainę, która przy każdym zastrzyku będzie nadal znieczulać okolicę.

Niektóre obszary twarzy będą bardziej wrażliwe niż inne - jak usta i nos - ale jeśli jesteś zaniepokojony, porozmawiaj z lekarzem o możliwościach leczenia bólu.

Q. Czy wypełniacze skórne są bezpieczne?

Ponieważ w niektórych miejscach twarzy istnieje wiele ważnych tętnic, które są często leczone wypełniaczami, leczenie jest średnio ryzykowne. Jednak ryzyko związane z użyciem wypełniaczy skórnych jest znacznie mniejsze, jeśli wybierzesz do zabiegu lekarza posiadającego odpowiednie przeszkolenie, duże doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje.

Bardzo ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o historii choroby, stanach chorobowych, które możesz mieć lub o zażywanych wcześniej lekach, aby upewnić się, że nic nie wpłynie na bezpieczeństwo zabiegu.

Q. Jak mogę przygotować się do podania wypełniaczy?

Na tydzień przed zabiegiem należy unikać przyjmowania aspiryny, ibuprofenu, witaminy E i suplementów diety z oleju rybiego, ponieważ mogą one zwiększyć krwawienie i siniaki. Jeśli jednak zażywasz jakiekolwiek leki na receptę, w tym aspirynę, nie zaprzestawaj ich przyjmowania. Zamiast tego należy najpierw porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub lekarzem rodzinnym.

Zaleca się również unikanie alkoholu przez co najmniej jeden dzień przed zabiegiem.

Q. Czy jest coś, czego powinienem unikać po podaniu wypełniaczy?

Staraj się nie dotykać leczonych miejsc bezpośrednio po zabiegu przeciw starzeniu się, ponieważ może to prowadzić do infekcji lub przeszkadzać w umieszczeniu wypełniacza. Należy unikać wysiłku fizycznego, alkoholu i ciepła przez pierwsze kilka dni po zabiegu i odczekać 1-2 tygodnie przed wykonaniem jakichkolwiek innych zabiegów estetycznych.

Q. Kto nie jest odpowiednim kandydatem na wypełniacz?

Nie należy stosować wypełniaczy, jeśli jesteś w ciąży lub karmiąca piersią, jeśli masz alergię na którykolwiek ze składników wypełniacza lub jeśli Twoja skóra jest podrażniona lub zainfekowana.

Twój lekarz będzie w stanie udzielić Ci dalszych wskazówek w tym zakresie.

Q. Jak długo utrzymują się wypełniacze skórne?

W przypadku stosowania wypełniaczy skórnych na bazie kwasu hialuronowego, wyniki zwykle trwają 6-18 miesięcy. Jednak ich dokładna trwałość będzie się różnić w zależności od osoby, ponieważ zależy ona od tego, jak szybko każda osoba metabolizuje wypełniacz.

W przypadku wypełniaczy na bazie kwasu niehialuronowego wyniki mogą trwać przez lata.

Zobacz