Medycyna estetyczna

Kwas hialuronowy: Magiczna cząsteczka nawilżająca

Marek Lipski

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (często skracany do HA) to lekka, żelowa cząsteczka cukru, która jest naturalnie wytwarzana w naszym organizmie. Można go znaleźć w różnych miejscach, takich jak tkanka łączna i oczy, ale najwięcej jest go w skórze. I choć pełni on wiele funkcji, to dla nas, obsesjonatów pielęgnacji skóry, najważniejsza jest jego podstawowa: umiejętne nawilżanie skóry. W rzeczywistości jest to główna cząsteczka nawilżająca skórę, a jej hydrofilowy (lubiący wodę) charakter oznacza, że wiąże się z komórkami skóry i zatrzymuje w nich wodę.

Jednak, podobnie jak w przypadku większości rzeczy, dzięki którym nasza skóra wygląda młodo(kolagen i elastyna, patrzę na Ciebie), wraz z wiekiem nasze naturalne zasoby HA maleją. Jeśli dodamy do tego stresujące czynniki środowiskowe, okaże się, że nie ma on żadnych szans. I właśnie tutaj do gry wchodzą produkty do pielęgnacji skóry wzbogacone kwasem hialuronowym (uwaga: w kosmetykach stosowana jest syntetyczna forma HA). Jakie są zatem korzyści dla skóry wynikające z zastosowania kwasu hialuronowego?

Zalety kwasu hialuronowego dla skóry

Tak więc, jak wspomniałam powyżej, największą zaletą kwasu hialuronowego dla skóry jest to, że jest to bajeczny nawilżacz. Wynika to z faktu, że jest on humektantem, czyli rodzajem składnika nawilżającego, który pobiera wodę z atmosfery, przenosi ją na skórę i tam utrzymuje. A kiedy mówię, że HA ma świetne zdolności nawilżające, mam na myśli naprawdę świetne. Tak wielkie, że może zatrzymać do 1000 razy więcej wody niż sam waży (*usta opadają*). I nie tylko świetnie nadaje się do utrzymywania skóry miękkiej, gładkiej i pulchnej, ale upewnienie się, że skóra jest nawilżona jest kluczem do zmniejszenia widoczności linii i zmarszczek oraz spowolnienia powstawania nowych - pozwól mi po prostu iść i zrobić zapasy!

Ale na tym zalety kwasu hialuronowego się nie kończą. Stosowany miejscowo wzmacnia i naprawia barierę ochronną skóry, utrudniając ucieczkę wody i przedostawanie się substancji drażniących. W połączeniu ze swoimi właściwościami przeciwutleniającymi, HA pomaga chronić nas przed wszystkimi paskudnymi rzeczami, które zagrażają naszej skórze - tak, mówię o wolnych rodnikach - i sprawiają, że szybciej się starzeje. Aha, i czy wspomniałam, że ma on również wspaniałe właściwości przeciwzapalne?

Ale, oto najlepszy fragment: HA jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry - tak, wszystkich. Jest to składnik niedrażniący, co oznacza, że ryzyko podrażnienia skóry jest niewielkie. Tak więc, choć jest on szczególnie polecany do poprawy stanu skóry suchej, każdy może sięgnąć po buteleczkę i przekonać się o jego zaletach - nawet osoby ze skórą trądzikową, tłustą lub wrażliwą.

Jak stosować kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji skóry?

Jeśli chodzi o wybór produktów do pielęgnacji skóry z kwasem hialuronowym, najlepiej sprawdzają się serum. Są one zazwyczaj bardzo skoncentrowane i mogą dobrze wnikać w skórę, co oczywiście oznacza lepsze rezultaty. Serum z kwasem hialuronowym najlepiej nakładać bezpośrednio po oczyszczeniu twarzy (rano i wieczorem) na lekko wilgotną skórę. Następnie bardzo ważne jest, aby nałożyć krem nawilżający, który pomoże zatrzymać HA i utrzymać jego działanie nawilżające.

Wskazówka: HA dobrze współgra z witaminą C i kwasami AHA (alfa-hydroksykwasami, czyli płynami złuszczającymi).

Kwas hialuronowy i zabiegi estetyczne

Czasami jednak cząsteczki kwasu hialuronowego mogą być zbyt duże, aby łatwo wnikać w głąb skóry - dlatego, mimo że nadal doskonale nawilżają, nie zawsze poprawiają wygląd linii i zmarszczek. Istnieje jednak zabieg, który pozwala nam czerpać wszystkie korzyści z kwasu hialuronowego...

Kwas hialuronowy w Profhilo

Dzięki Profhilo, kwas hialuronowy może być wstrzykiwany bezpośrednio w skórę, dzięki czemu uzyskasz wszystkie jego wspaniałe korzyści i odmłodzoną cerę. I, zaufaj mi, Twoja skóra to pokocha.

Wypełniacze dermalne z kwasem hialuronowym

A dla tych z Was, które są już dobrze zaznajomione z zabiegami iniekcyjnymi, prawdopodobnie rozpoznajecie kwas hialuronowy jako popularny składnik wypełniaczy. Zastępując stary (i nieco wątpliwy) wypełniacz go-to, kolagen, HA jest obecnie powszechnym faworytem do wypełniania linii i zmarszczek.

Zobacz