Medycyna estetyczna

Hiperpigmentacja: Leczenie problemów z pigmentacją u osób o czarnej skórze

Marek Lipski

Być może słyszeliście termin "pigmentacja" używany w estetyce i dermatologii, ale czym dokładnie są problemy z pigmentacją i jak można je skutecznie leczyć? Rozmawiałem z lekarzem pierwszego kontaktu i lekarzem medycyny estetycznej, dr Joyce Ameh, aby uzyskać informacje na ten temat.

Cześć Dr Joyce. Ok, więc po pierwsze - co to jest pigmentacja?

Wszyscy posiadamy pigment w naszej skórze. W rzeczywistości, pigment jest substancją, która odpowiada za kolor skóry. Barwnik w naszej skórze nazywany jest melaniną, a melanina produkowana jest przez komórki zwane melanocytami. Osoby o ciemniejszej skórze mają bardzo aktywne melanocyty, więc produkują znacznie więcej melaniny w porównaniu z osobami o jaśniejszej skórze.

Pigment jest również powodem, dla którego jesteśmy niebieskoocy, zielonoocy lub brązowoocy, mamy blond włosy, rude włosy lub ciemne włosy. Powodem, dla którego mamy różny kolor włosów, skóry i oczu jest ilość pigmentu w tych strukturach.

Zatem, kiedy mówisz o problemach z pigmentacją, do czego dokładnie się odnosisz?

Kiedy mówimy o problemach z pigmentacją, odnosimy się do nadmiernej przesady w stosunku do naturalnej ilości pigmentu w skórze. Na przykład, jeśli u danej osoby pojawiają się brązowe plamy - piegi lub plamy soczewicowate - jest to problem pigmentacji. Dzieci zazwyczaj nie rodzą się z piegami; są one czymś, co może się rozwinąć wraz z ekspozycją na słońce; nie są one jednak problematyczne.

Istnieją dwa główne rodzaje warunków pigmentacji - hiperpigmentacji, gdy masz nadmierne ilości pigmentu w skórze i hipopigmentacji, gdy istnieje zmniejszona ilość pigmentu w skórze. Pozwól mi wyjaśnić to nieco bardziej szczegółowo...

Hiperpigmentacja jest rodzajem stanu pigmentacji, który występuje w wyniku produkcji zbyt dużej ilości melaniny przez melanocyty. Powoduje to ciemniejsze plamy na skórze i te plamy mogą być nieregularne. Może to powodować wiele niepokoju u klientów i widziałam kobiety, które stosowały ogromne ilości makijażu, aby zakryć te plamy. Ma to ogromny wpływ na ich pewność siebie. Jednym z rodzajów hiperpigmentacji jest melasma, która jest spowodowana zmianami hormonalnymi i często pojawia się w czasie ciąży lub podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Może ona ustąpić samoistnie, gdy poziom hormonów wróci do normy, tj. gdy minie okres ciąży lub pacjent przestanie przyjmować pigułki. Istnieją jednak osoby, które mają predyspozycje do występowania melasmy i rozwija się u nich melasma przewlekła, która jest znacznie trudniejsza do leczenia.

Następnie, występuje hipopigmentacja, czyli sytuacja, w której melanocyty nie produkują wystarczającej ilości melaniny, co skutkuje powstawaniem jaśniejszych plam na skórze. Mogą one występować na małych obszarach lub na całym ciele i, ponownie, mogą być bardzo niepokojące.

Kiedy odnosimy się do problemów z pigmentacją w estetyce, mówimy o bardziej znaczących kwestiach. Dokładniej, nadprodukcji melaniny w wyniku zbyt dużej ilości słońca lub w wyniku urazu skóry. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykam się u klientów, jest hiperpigmentacja pozapalna (PIH) po urazie skóry. Wiele rzeczy może uszkodzić skórę - trądzik, peelingi chemiczne, zabiegi laserowe, mikroigłowanie. Wszystkie te czynniki mogą wywołać stan zapalny, a w konsekwencji u klienta mogą pojawić się ciemniejsze, nieregularne plamy. Zasadniczo, każda forma urazu skóry może spowodować, że melanocyty zaczną produkować więcej melaniny niż zwykle, co skutkuje przebarwieniami pozapalnymi. Zazwyczaj więcej problemów z pigmentacją występuje u osób, których melanocyty są już bardzo aktywne, co oznacza, że osoby kolorowe są najbardziej zagrożone. Problem polega na tym, że wielu lekarzy nie wie, jak skutecznie i bezpiecznie leczyć czarną skórę, co może prowadzić do dalszych problemów.

Jak zatem zapobiegać przebarwieniom pozapalnym u osób o czarnej skórze?

Nie jest to zbyt trudne - wszystko zależy od przygotowania skóry. Przed wykonaniem peelingu chemicznego, zabiegu laserowego lub IPL u osoby o czarnym kolorze skóry, konieczne jest przygotowanie skóry przez kilka tygodni poprzedzających zabieg. Rozumiem przez to optymalizację dotychczasowej pielęgnacji skóry klienta i zmianę jej na dobrą pielęgnację, która może zacząć działać na rzecz poprawy stanu skóry, w szczególności poprawy poziomu nawilżenia skóry, a także zastosowanie produktów, które działają na melanocyty i uspokajają je, aby nie powodować nadprodukcji melaniny. Upewniam się również, że stosują dobry filtr SPF. Pomysł, że czarni ludzie nie muszą stosować SPF jest w dużej mierze mitem.

Jak leczysz problemy z pigmentacją, takie jak przebarwienia pozapalne?

Jeśli ktoś przyszedłby do mnie z problemem pigmentacji, przeprowadziłabym pełną i dokładną konsultację, aby spróbować określić przyczynę, głębokość i czas trwania problemu. Zawsze przeprowadzam analizę skóry, aby sprawdzić czy pigmentacja jest powierzchowna czy głęboka. Na szczęście, leczenie przebarwień pozapalnych nie jest trudne, o ile jest prowadzone prawidłowo.

Możliwe sposoby leczenia przebarwień pozapalnych obejmują zabiegi, które (w niewłaściwych rękach) mogą spowodować pigmentację! W mojej praktyce regularnie stosuję miejscowe środki do skóry, jak również peelingi chemiczne i mikroigłowanie w celu leczenia tego stanu. Inne zabiegi obejmują laser i IPL. Ważne jest, aby być dobrze zaznajomionym z leczeniem skóry etnicznej i rozumieć problemy, które mogą powstać w wyniku niektórych zabiegów.

Istotne jest, abyś udała się do lekarza, który zna skalę Fitzpatricka i wie, jak leczyć pacjentów o różnym kolorze skóry - i jest w stanie naprawdę rozpoznać i leczyć problemy, które mogą wystąpić w przypadku czarnej skóry, nie pogarszając ich stanu. Ponadto, lekarz powinien być w stanie zidentyfikować poważniejsze rodzaje problemów z pigmentacją, takie jak niepokojące znamiona i czerniaki, oraz dokonać odpowiedniej oceny.

Jakie inne problemy z pigmentacją mogą wystąpić u ludzi?

Starsze kobiety są szczególnie podatne na plamy słoneczne, zwane inaczej plamami starczymi lub soczewicami słonecznymi. Zazwyczaj można je zobaczyć na skroniach, policzkach i grzbietach dłoni. Zazwyczaj są one nieszkodliwe, a w mojej klinice leczę je za pomocą peelingów lub krioterapii, po uprzednim przeprowadzeniu dokładnej oceny.

Zobacz