Medycyna estetyczna

Dokładne golenie: Czym dokładnie jest dermaplaning?

Marek Lipski

Jeśli pomysł golenia twarzy brzmi dla Ciebie nieco dziwnie, to zrozumiałe. W końcu, co z odwiecznym mitem, że golenie sprawia, że włosy odrastają grubsze? Cóż, na to pytanie odpowiem później, ale na razie pozwól, że wyjaśnię, co tak naprawdę mam na myśli mówiąc o goleniu twarzy i dlaczego dermaplaning nie jest tak szalony, jak się wydaje.

Co to jest dermaplaning?

Dermaplaning to ręczny zabieg złuszczania naskórka, który można znaleźć w wielu klinikach. Zasadniczo polega on na tym, że lekarz bierze skalpel chirurgiczny i przesuwa nim po twarzy, aby "ogolić" skórę, usuwając w ten sposób martwe komórki naskórka i włosy vellus (lepiej znane jako brzoskwiniowy nalot). W ten sposób skóra pozostaje jasna, gładka i promienna.

Jak działa dermaplaning?

Lekarz bierze specjalny skalpel i małymi pociągnięciami ostrożnie przesuwa nim po każdej części twarzy. Jest to doskonały sposób na usunięcie martwego naskórka w sposób, którego nie osiągnąłby domowy peeling. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz usunie makijaż, oczyści i stonizuje twarz, aby upewnić się, że jest ona wolna od jak największej ilości bakterii i zanieczyszczeń, a następnie rozpocznie dermaplaning na suchej skórze. Dla uzyskania najlepszych rezultatów, lekarze zalecają przeprowadzanie dermaplaningu raz na 4 tygodnie.

Jakie są główne korzyści z dermaplaningu?

Dermaplaning jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz natychmiast rozjaśnić skórę i sprawić, że stanie się ona miękka i gładka. Ponieważ usuwane są martwe komórki naskórka, oznacza to, że wszelkie produkty, które zastosujesz po zabiegu będą mogły wniknąć głębiej w skórę. Tak więc, na przykład, jeśli cierpisz na trądzik, produkty, których używasz do jego zwalczania, będą mogły działać skuteczniej.

Kolejną kluczową zaletą dermaplaningu jest to, że po zabiegu makijaż po prostu łatwo się nakłada, ponieważ skóra jest tak gładka i jednolita. Niesamowite! A najlepsze jest to, że nie ma bólu, nie ma przestojów i nie ma podrażnień. Brzmi jak zabieg marzeń, prawda?

Czy golenie naprawdę sprawia, że włosy odrastają gęstsze?

Jednym słowem, nie. Golenie nie sprawia, że włosy odrastają grubsze, pełniejsze czy ciemniejsze. Gdyby tak było, wyobraź sobie wszystkich facetów, którzy chwytaliby za maszynkę do golenia, aby przywrócić lśniące plamy na swojej głowie. Ale nie, na szczęście (lub niestety w ostatnim przykładzie), tak nie jest. Tak więc, jeśli to powstrzymywało cię przed pójściem na dermaplaning, możesz być pewna, że nie skończysz wyglądając jak yeti kilka tygodni później. Sama poddałam się temu zabiegowi i mogę za to ręczyć.

Dermaplaning w domu vs w klinice

Chociaż istnieją narzędzia, które obiecują skuteczne dermaplaning w domu, to zawsze jest to dobry pomysł, aby przynajmniej spróbować leczenia w klinice pierwszy. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze, przeszkolony medycznie lekarz ma duże doświadczenie w posługiwaniu się skalpelem chirurgicznym i może bezpiecznie wykonać zabieg. Próbowanie go w domu, nigdy nie używając tak ostrego narzędzia jest złym pomysłem i może prowadzić do uszkodzenia skóry i dużego bólu - nie, dziękuję!

Po drugie, jeśli używasz maszynki do golenia, nie uzyskasz takich samych rezultatów w domu i może się okazać, że różnica w wyglądzie Twojej skóry nie jest tak zauważalna, a ponadto mogą pojawić się zadraśnięcia, zaczerwienienia lub wrastające włoski. Jeśli nadal zamierzasz używać maszynki do golenia w domu, porozmawiaj najpierw z lekarzem specjalistą, aby poznać jego opinie i zalecenia.

Zobacz