Medycyna estetyczna

8 zadziwiających sposobów użycia botoksu

Marek Lipski

Wszyscy słyszeliśmy o Botoksie i jego zdolności do redukcji linii i zmarszczek, i choć jest świetny w robieniu dokładnie tego, to nie jest to jedyna rzecz, którą ta niesamowita substancja może zrobić.

Zanim przejdziemy do różnych sposobów, w jakie Botox może być stosowany, warto zauważyć, że Botox jest w rzeczywistości marką toksyny botulinowej (pomyśl Kleenex / chusteczka lub Hoover / odkurzacz i dostaniesz obraz), rodzaj neurotoksyny stosowanej w małych dawkach do tymczasowego paraliżu mięśni. W dużych dawkach toksyna botulinowa jest śmiertelnie niebezpieczna, ale w małych ilościach stanowi fantastyczny środek leczniczy.

Tak więc, teraz, gdy rozumiemy naukowy aspekt, przyjrzyjmy się niesamowitym sposobom stosowania botoksu i innych rodzajów toksyny botulinowej.

1) Botox na migrenę

Około 1 miliarda ludzi na całym świecie cierpi na migreny (w tym ja), a każdy, kto je ma, wie, jak brutalne mogą być. Daleko od zwykłego bólu głowy, mogą obejmować wymioty, zaburzone widzenie i wrażliwość na światło, zapach i dźwięk. Podczas gdy leki bez recepty nie działają dla wszystkich, jeśli chodzi o migrenę, często jedyną rzeczą, która pomaga jest leżenie w ciemnym pokoju.

Ale dla osób z przewlekłymi migrenami (przez 15 lub więcej dni w miesiącu), FDA w ostatnich latach uznała, że Botox jest świetnym rozwiązaniem. Aby leczyć przewlekłe migreny, wykwalifikowany lekarz wstrzykuje Botox - lub inną markę toksyny botulinowej - w czoło i szyję, aby wycelować w dotknięty obszar. Toksyna botulinowa działa wtedy poprzez zatrzymanie neuroprzekaźników wysyłających sygnały bólowe z mózgu. Całkiem niesamowite, prawda?

2) Botoks na dystonię szyjną

Dystonia szyjna (czasami określana jako spazmatyczny kręcz szyi), jest zaburzeniem neurologicznym, które powoduje nieprawidłowe ruchy szyi. Dotyka ono około 18 000 osób w Wielkiej Brytanii i może powodować wiele bólu i dyskomfortu.

Ostatnio jednak FDA zatwierdziła toksynę botulinową do leczenia osób cierpiących na dystonię szyjną. Substancję wstrzykuje się do dotkniętych mięśni szyi, a jej działanie polega na blokowaniu przekaźnika chemicznego, który powoduje skurcz mięśni. Powoduje to zmniejszenie skurczów, a w niektórych przypadkach ich brak. Całkiem imponujące!

3) Botoks na staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo-żuchwowy (często określany po prostu jako TMJ) jest stawem łączącym razem kość szczękową i czaszkę. Ludzie często odczuwają ból w tej okolicy, a także dyskomfort lub uczucie klikania. Ból ten nie ogranicza się wyłącznie do szczęki - może on również prowadzić do bólów głowy i karku.

TMJ jest często związane z zgrzytaniem zębami, a mianowicie z powodu stresu. Ponieważ może to prowadzić do przewlekłego bólu, obecnie toksyna botulinowa może być stosowana w celu złagodzenia TMJ - lub bardziej poprawnie TMD (temporomandibular joint disorder). Botox, lub inna marka toksyny botulinowej, jest wstrzykiwany do dotkniętego obszaru w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia obrzęku, co może prowadzić do ogromnej ulgi u osób cierpiących na TMJ / TMD.

4) Botox na "dziąsłowy uśmiech

Nadmierne dziąsła, bardziej znany jako gummy smile, jest, gdy dziąsła są bardziej widoczne niż zwykle podczas uśmiechania się. Jest to często w dół do nadmiernej tkanki dziąseł lub krótszą górną wargę.

Jednakże, Botox jest skutecznym sposobem leczenia uśmiechu dziąsłowego, ponieważ zmniejsza nadmierne uniesienie wargi. Jest on wstrzykiwany w tę część wargi, która unosi się podczas uśmiechu, dzięki czemu dziąsła są mniej odsłonięte. Teraz jest to coś, z czego można się uśmiechnąć!

5) Botox na pocenie się

Wszyscy pocimy się, kiedy robi się gorąco lub wykonujemy intensywne ćwiczenia, ale dla niektórych osób nadmierne pocenie się (hyperhydroza) stanowi problem. Jest to stan, który powoduje, że ludzie pocą się przez swoje ubrania, nawet jeśli nie są aktywni.

Nie jest znana przyczyna nadpotliwości, ale FDA zatwierdziło Botox i inne marki toksyny botulinowej jako skuteczną metodę leczenia. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w dotknięty obszar, tj. pod pachy, a toksyna blokuje nerwy, które nadmiernie aktywują gruczoły potowe, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania potu. Więc naprawdę możesz machać rękami w powietrzu, jakbyś się po prostu nie przejmował!

6) Botox na pęcherz nadreaktywny

Istnieją różne przyczyny problemów z pęcherzem nadreaktywnym, gdzie jest zwiększona pilność oddawania moczu, takie jak cukrzyca lub niektóre zaburzenia neurologiczne.

Lekarze często oferują szereg tabletek do leczenia tego problemu, ale jeśli te nie działają, wielu sugeruje botoks. Zabieg ten nie jest tak prosty jak inne wymienione powyżej, ponieważ wymaga wprowadzenia cystoskopu i kamery do pęcherza, zanim botoks zostanie wstrzyknięty w ścianę pęcherza. Jest to również jedna z jedynych form Botoxu, która wymaga znieczulenia. Jednak sam zabieg trwa zaledwie kilka minut. Świetna sprawa!

7) Botox na niekontrolowane mruganie

Wszystkim nam od czasu do czasu zdarza się drganie oczu - często z powodu zmęczenia lub zbyt dużej ilości kofeiny, ale dla niektórych niekontrolowane mruganie (medycznie znane jako skurcz powiek) jest frustrujące, niekomfortowe, a czasem bolesne.

Zastrzyki z botoksu mogą być stosowane w leczeniu nadmiernego mrugania. Wstrzykując toksynę botulinową w powieki, mięśnie są tymczasowo osłabione, zmniejszając skutki skurczu powiek.

8) Botox na zeza

Skrzyżowane oczy (zez) dotyka około 4% dorosłych w Wielkiej Brytanii, a leczenie obejmuje noszenie okularów, pryzmaty, chirurgię mięśni i terapię wzroku, ale jednym z zabiegów, który został niedawno zatwierdzony przez FDA jest toksyna botulinowa.

Aby leczyć zeza, botoks - lub toksyna botulinowa - jest wstrzykiwany do mięśnia oka, po zastosowaniu znieczulenia (phew!) i pozostawiony na 30 sekund, co pomaga botoksowi rozprzestrzenić się w niezbędnych obszarach. Efekty mogą trwać do około 4 dni i zazwyczaj utrzymują się przez około 3 miesiące.

Tak więc, jak widać, Botox działa cuda nie tylko na zmarszczki na czole. Jest to zatwierdzony przez FDA, wielofunkcyjny superlecz! Oczywiście przed poddaniem się zabiegowi z użyciem botoksu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii i mieć ich świadomość, dlatego warto zapoznać się z naszym podręcznym przewodnikiem po zabiegach i upewnić się, że zawsze umawiasz się na wizytę u wykwalifikowanego lekarza specjalisty zajmującego się botoksem.

Zobacz