Medycyna estetyczna

8 rzeczy, które należy rozważyć przed wypełniaczami

Marek Lipski

W ciągu ostatnich kilku lat wiele mówiło się o wypełniaczach dermalnych i być może zdecydowałaś, że chcesz je wypróbować. Ale zanim się pospieszysz i dostaniesz wypełniacze, aby zminimalizować wygląd linii, nadać kształt nosowi, wypełnić usta lub policzki albo dodać definicję do linii szczęki, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Pozwól, że Cię wtajemniczę - przepraszam, nie mogłam się oprzeć!

Botox czy wypełniacze? Czego tak naprawdę chcesz?

Tak naprawdę zależy to od obszaru, który chcesz poddać zabiegowi. Wypełniacze skórne dobrze sprawdzają się w przypadku tych kłopotliwych linii statycznych, takich jak linie marionetki, linie nosowo-wargowe, linie śmiechu i linie rowka łzowego, a także policzki, szyja i okolice podgardla. Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność linii dynamicznych (spowodowanych powtarzającą się mimiką), takich jak linia 11, zmarszczki na czole i kurze łapki, najprawdopodobniej będziesz musiała rozważyć zastosowanie botoksu (toksyny botulinowej) zamiast wypełniaczy.

Czy Twój lekarz zajmujący się wypełniaczami skórnymi posiada odpowiednie kwalifikacje medyczne?

Ok, więc to jest bardzo ważne. Jest tak wiele osób, które twierdzą, że są w stanie wykonywać zabiegi z użyciem wypełniaczy skórnych, ale w rzeczywistości potrzeba prawdziwych umiejętności i zaplecza medycznego, aby móc je wykonywać bezpiecznie i skutecznie.

Przed dokonaniem rezerwacji bezpośrednio u lekarza, sprawdź, jakie są jego kwalifikacje. Jeśli jest to osoba nieposiadająca wykształcenia medycznego, która odbyła weekendowy lub internetowy kurs, nie należy się obawiać.

Jeśli ktoś oferuje zabiegi z użyciem wypełniaczy w cenie znacznie niższej niż inni, powinno to być wystarczającym powodem do uruchomienia dzwonków ostrzegawczych. W tym miejscu nasuwa się na myśl kilka starych powiedzeń: "Dostajesz to, za co płacisz" i "Kupuj tanio, kupuj dwa razy" - może się okazać, że będziesz musiał wyłuskać dodatkowe pieniądze, aby ktoś naprawił spartaczoną robotę.

Jakie są rodzaje wypełniaczy dermalnych?

Istnieją różne rodzaje wypełniaczy dermalnych, w tym wypełniacze do ust - do spulchniania lub zmiany kształtu ust, wypełniacze do policzków - nadające młodszy, bardziej pulchny wygląd, wypełniacze przeciwzmarszczkowe i płynne wypełniacze do nosa (płynna plastyka nosa).

W przeszłości lekarze stosowali trwałe wypełniacze, takie jak kolagen, ale obecnie najbardziej powszechnym i popularnym typem jest wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego (HA). Działa to dobrze, ponieważ HA jest substancją, która występuje naturalnie w organizmie.

Jaki jest czas rekonwalescencji po wypełniaczach dermalnych?

Wspaniałą rzeczą w przypadku wypełniaczy jest to, że okres rekonwalescencji jest w rzeczywistości dość krótki. Możesz wrócić do pracy jeszcze tego samego dnia, a już po dwóch lub trzech dniach opuchlizna i zaczerwienienie powinny się zmniejszyć. Nie ma więc potrzeby rezerwowania długich wakacji tylko po to, aby się ukryć - możesz od razu wrócić do swoich normalnych zajęć.

Jakie są skutki uboczne stosowania wypełniaczy skórnych?

Poza miejscowym obrzękiem i zaczerwienieniem (spowodowanym przez igłę lub kaniulę), niektórzy ludzie zauważają lekkie zasinienia wokół leczonego obszaru po wypełniaczach dermalnych. W rzadkich przypadkach u niektórych występują reakcje alergiczne, takie jak dłużej utrzymujący się obrzęk i zaczerwienienie, swędzenie i zgrubienia, a w naprawdę skrajnych przypadkach może dojść do ślepoty, jeśli wypełniacz zostanie umieszczony nieprawidłowo. Nie możemy więc podkreślić, jak ważne jest, aby wybrać wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza.

Jeśli cierpisz z powodu przeziębienia lub gorączki, możesz być bardziej podatna na wystąpienie wyprysków po wypełniaczach skórnych, dlatego przed zabiegiem zażyj leki przeciwwirusowe, aby zmniejszyć szanse na ich wystąpienie.

Czy możesz sobie pozwolić na dalsze stosowanie wypełniaczy skórnych?

Chociaż wypełniacze dermalne mogą nadać Ci wspaniały wygląd, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aby utrzymać ten wygląd, musisz powtarzać zabieg co 6-24 miesiące, a każdy zabieg może kosztować od 200 do 450 funtów w zależności od rodzaju i ilości wypełniacza. Jeśli nie powtórzysz zabiegu, Twoja skóra powróci do stanu sprzed pierwotnego zabiegu. Może to być kosztowne, dlatego bardzo ważne jest dokładne przemyślenie, czy możesz sobie pozwolić na ich powtarzanie.

Czy masz realistyczne oczekiwania?

Wypełniacze dermalne nie mają na celu zmiany Twojego wyglądu, a jedynie poprawę tego, co już masz - a nam chodzi o to, abyś zachowała jak najbardziej naturalny wygląd i była jak najbardziej podobna do siebie. Jeśli więc oczekujesz czegoś więcej, możesz być rozczarowana rezultatami. Porozmawiaj z lekarzem o swoich oczekiwaniach, aby mógł Ci doradzić, czy są one możliwe do osiągnięcia.

Czy jest coś, czego należy unikać przed zastosowaniem wypełniaczy?

W tygodniu poprzedzającym wizytę z wypełniaczem dermalnym należy unikać przyjmowania ibuprofenu i aspiryny (choć w razie potrzeby można nadal przyjmować paracetamol - phew!), witaminy E i suplementów oleju rybnego, ponieważ wszystkie one mogą nasilać siniaki lub krwawienie. Jeśli jednak zażywasz leki zawierające aspirynę, nie przestawaj ich zażywać. Zamiast tego upewnij się, że najpierw porozmawiasz ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą.

Jeśli jesteś w ciąży, starasz się o dziecko lub karmisz piersią, wypełniacze dermalne nie są zalecane. Zawsze porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o tym, kiedy jest bezpieczny czas na ich wykonanie.

Zobacz